Projekt ‘Kobieta Przedsiębiorcza’ został zainicjowany w wyniku nominacji Marii Jolanty Dakowskiej na Ambasadora Przedsiębiorczości Kobiet. Tytuł ten przyznała Fundacja Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet oraz Klub Przedsiębiorców i Ekspertów przy Zarządzie Krajowym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w ramach projektu ‘Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet.’
Maria Jolanta Dakowska otrzymała ten tytuł za swoje działania na rzecz tworzenia miejsc pracy dla kobiet wykluczonych zawodowo we wsiach po PGR-owskich. Wręczenie tytułu miało miejsce na Europejskim Kongresie MiŚP w Katowicach we wrześniu 2013 roku. Aby uczcić to wydarzenie, Maria Jolanta Dakowska wydała pilotażowe czasopismo, które zainicjowało projekt edukacyjno-informacyjny KobietaPrzedsiębiorcza.com.
Czasopismo to zostało przekształcone w portal, którego szata graficzna, logo oraz forma przekazu informacji zostały zaktualizowane w 2019 roku, kiedy projekt rozszerzył swój zasięg na inne kraje. Celem projektu jest budowanie świadomości ekonomicznej i sprawczej oraz promocja przedsiębiorczości.
Zajmując się tematyką przedsiębiorczości wśród kobiet, Maria Jolanta Dakowska była już aktywną przedsiębiorczynią z przygotowaniem akademickim oraz dziennikarką. Swoją pierwszą firmę, MakPrint, założyła w 1989 roku. Wcześniej zdobywała doświadczenie w pracy z przedsiębiorcami, politykami i mediami jako tłumacz konferencyjny, członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich oraz tłumacz przysięgły przy Sądzie Najwyższym.
Korzystając z doświadczeń i obserwując zmieniający się rynek, zaczęła pracować metodą projektową na zasadach B2B. Tworzyła projekty tematyczne i dobierała zespoły do ich realizacji zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od 1996 roku zaangażowała się w prowadzenie wielkoobszarowego gospodarstwa rolnego na Warmii.
W wyniku powołania do życia projektu KobietaPrzedsiębiorcza.com oraz zaangażowania się jako wolontariusz w prace Fundacji Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet, poświęciła się tematyce przedsiębiorczości kobiet. W dniu 19 listopada 2015 roku, podczas Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet ogłoszonego z inicjatywy amerykańskiej organizacji WED, otworzono Siedzibę Projektu na warszawskim Powiślu. Było to miejsce spotkań networkingowych i warsztatów, a także galeria sztuki, która łączyła świat przedsiębiorców ze światem artystów. Inicjowano tam działania mające na celu inspirowanie i promowanie przedsiębiorczości na wysokim poziomie.
W 2019 roku siedziba projektu została przeniesiona na Białołękę, gdzie rozpoczęto prace nad stworzeniem ‘centrum kształcenia lokalnych liderów’ zgodnie z zasadą ‘myślimy globalnie, lecz działamy lokalnie’. Projekt jest podzielony na działy tematyczne, co znajduje swoje odzwierciedlenie na portalu, który jest wizytówką i narzędziem sprzedażowym.
W zamian za dzielenie się refleksjami i wiedzą w poszczególnych działach, projekt oferuje promocję marek osobistych i firmowych. W ten sposób staje się inspiracją dla innych, jednocześnie pozyskując klientów i tworząc platformę networkingową do prac projektowych na zasadach B2B.
Projekt ‘Kobieta Przedsiębiorcza’ działa pro bono, towarzysząc ludziom w dokonywaniu wyborów w ich życiu zawodowym. Zachęca do definiowania potrzeb oraz zdroworozsądkowej oceny możliwości w kontekście posiadanych predyspozycji osobistych i zawodowych. Celem projektu jest dążenie do niezależności finansowej i luksusu dokonywania własnych wyborów.
Portal gromadzi i udostępnia informacje na temat edukacji, która może pomóc w osiągnięciu niezależności finansowej. Nagłaśnia również inicjatywy promujące balans w życiu oraz zachęca do wzajemnych inspiracji i wymiany doświadczeń. Czytelnicy portalu mają możliwość kontaktu z redakcją, wyrażania swoich opinii oraz nawiązywania kontaktów na spotkaniach networkingowych offline w ramach Klubu K, a także online za pośrednictwem fanpage’a Kobietaprzedsiebiorcza.com i grupy Kobiecym Okiem.
Projekt jest dynamicznie rozwijającą się inicjatywą, stale pojawiają się nowe pomysły i możliwości. Serdecznie zapraszamy do współpracy osoby, firmy, instytucje i organizacje, którym zależy na rozwoju naszego kraju i dobrostanu jego obywateli.