Oto praktyczny przewodnik krok po kroku dla początkujących przedsiębiorców – jak rozpocząć własny biznes.
Decyzja się pojawia – będę robił/a własny biznes, często poprzedzona czasem dłuższych lub któtszych poszukiwań. Szukamy podpowiedzi, gdzie i z czym zacząć, a bywa, że szukamy i recepty na sukces – która w gruncie rzeczy zależy w dużej mierze od nas samych i naszego podejścia do życia i odwagi. Od pomysłu na biznes, do zostania przedsiębiorcą, prowadzi proces składający się z pewnych kroków i elementów, które warto sobie uświadomić, i zweryfikować już na etapie koncepcyjnym. Bo wbrew pozorom, „robienie biznesu” to nie tylko dynamiczne działanie, to także moment refleksji nad nami samymi, naszymi celami czy oczekiwaniami, po to by określić – jaka ma być moja działalność, jak i z czym chcę pracować, w co i w jaki sposób będę chciał/a się zaangażować.
Z czym jest mi po drodze, a co nie jest zgodne ze mną i moimi przekonaniami. Uświadomienie sobie tych elementów, z czasem pozwoli nam się obracać z większym komfortem zarówno po tematach związanych z zakresem idei (tego co chcemy w tym, czy tym biznesem promować, jakie są nasze wartości, misja, wizja i szeroko pojęte „dlaczego” tak, a nie inaczej), produktu (jaki ma on być, czym się wyróżniać, na jakie bolączki ma być odpowiedzią), strategii (wizerunek, marketing, komunikacja, sprzedaż), ale i różnorakich formalności, finansowania czy dostępnych narzędzi wsparcia przedsiębiorców. W finale na drodze każdego przedsiębiorcy, do mówienia z dumą „Tak, mam własny biznes”, pojawia się ogrom elementów które są do doprecyzowania, określenia, załatwienia, ale przecież nie od razu Kraków zbudowano.
Na początku był pomysł
Często na długo przed rozpoczęciem czy założeniem własnej działalności gospodarczej (a, jak wiadomo, często te dwie daty nie idą w parze), pojawia się pomysł. Bywa, że mglisty. Albo właśnie pojawia się jedynie myśl, że założyłbym/założyłabym własny biznes – a w raz z tym rozbrzmiewa pytanie – biznes tak – tylko jaki? Wbrew pozorom, nie musi być to zawsze coś nowatorskiego, a często najlepszymi okazują się proste i sprawdzone rozwiązania, ale takie które są zgodne z nami – bo biznes to my. By znaleźć odpowiedź potrzeba często analizy własnych zasobów, potencjałów czy talentów. Odpowiedź której szukamy często znajdujemy w sobie. Bywa, że pomysłem na biznes staje się nasze hobby, zainteresowania, naturalne talenty, „smykałki” czy zdolności. Posiadanie wiedzy i doświadczenia bywa pomocnym, ale nie jest to konieczne. Zdarza się, że czujemy, że coś nas do siebie woła. Warto być otwartym na eksplorowanie różnych wariantów.
Myśl szeroko
Gdy mamy poczucie, że już wszystko wiadomo, bo wiem co chcę oferować, produkować, sprzedawać, należy postawić kropkę, i rozłożyć to wszystko na czynniki pierwsze. Świadomość i umiejętność komunikowania o tym co oferujesz, i co cię wyróżnia, jest kluczowe, i z czasem pozwoli Ci z większą precyzją dzielić się tym także z klientami i kontrahentami. Żyjemy w czasach dualizmu pomiędzy tym co realne, namacalne a tym, co wirtualne. Projektując własny biznes i swoją ofertę dobrze jest myśleć o każdym z aspektów rzeczywistości, w którym będziemy funkcjonować z naszym biznesem. Potrzebna jest tu elastyczność i gotowość dostosowywania się do zmieniających się warunków i rzeczywistości.
Własny biznes? Już wiem co!
Naszych pomysłów nie możemy jednak trzymać dla siebie i należy je skonfrontować z rzeczywistością – lepiej wcześniej, aniżeli później. Natomiast zanim do tego dojdzie, dobrze jest przeprowadzić na mniejszą czy większą skalę analizę rynku i konkurencji.
Pozwoli nam to popatrzeć na biznesowy ekosystem z lotu ptaka. Zyskujemy wiedzę, a czasami i inspirację do tego, co ulepszyć czy jak zmodyfikować naszą ofertę, sprecyzować zmienne, rozpisać alternatywne scenariusze.
Plan działania
W koszyku planu działania zawiera się cały misz-masz – od kwestii określenia celów, strategii, analizy ryzyka, planów finansowych, marketingu, komunikacji sprzedaży, polityki cenowej. Kwestie prawne, finansowe, lokalowe. Nie zapominając nawet o zamówieniu papieru do drukarki – albo i samej drukarki i kawy.
Dochodzą do tego kwestie tego, z kim chcesz współpracować, czy będziesz mieć dostawców, podwykonawców, stażystów? By móc sprawdzić, przeprowadzić rekonesans – na to też potrzeba czasu i też trzeba sobie to rozplanować. Nie chodzi o to, by działania były skumulowane i rozpisane co do dnia. Potrzebny jest natomiast ogólny plan działania, który jesteśmy w stanie dostosowywać do aktualnych możliwości. To rodzaj mapy, która, nawet gdy zawędrujemy w jednym temacie daleko, pozwoli nam wrócić do bazy i dalej realizować poszczególne z elementów, nie tracąc ich z oczu.
Dobre planowanie, zarządzanie własnymi zasobami, czasem, priorytetami pomaga również w podejmowaniu przemyślanych decyzji, a co za tym idzie, przesuwaniu się do przodu. Własny biznes, to nie tyle idea, co ogrom pracy i strategii.
Formalności
Samo zarejestrowanie firmy i uzyskanie wpisu do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) czy KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) to formalna kropka nad „i”. Zanim jednak do tego dojdzie, należy sprawdzić np. możliwości uzyskania finansowania na start bądź rozwój działalności; określić, jaka ma być w ogóle forma działalności, którą chcesz prowadzić (np. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka — cywilna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, jawna, partnerska, komandytowa, a może ma być to fundacja bądź stowarzyszenie).
Warto pomyśleć o patentach, zastrzeżeniu znaku towarowego. I tu pojawia się bardzo istotna kwestia — księgowość, porady prawne, doradztwo specjalistyczne. Wybór odpowiedniej formy działalności, opodatkowania ma bardzo duże znaczenie zarówno dla prowadzących biznes, ale także rzutuje na nasze życie prywatne i warto w tych tematach zasięgnąć porady.
Na zakończenie
Samo zarejestrowanie firmy i uzyskanie wpisu do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) czy KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) to formalna kropka nad „i”. Zanim jednak do tego dojdzie, należy sprawdzić np. możliwości uzyskania finansowania na start bądź rozwój działalności; określić, jaka ma być w ogóle forma działalności, którą chcesz prowadzić (np. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka – cywilna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, jawna, partnerska, komandytowa, a może ma to być fundacja bądź stowarzyszenie).
Warto pomyśleć o patentach, zastrzeżeniu znaku towarowego. I tu pojawia się bardzo istotna kwestia – księgowość, porady prawne, doradztwo specjalistyczne. Wybór odpowiedniej formy działalności, opodatkowania ma bardzo duże znaczenie zarówno dla prowadzących własny biznes, ale także rzutuje na nasze życie prywatne, i warto w tych tematach zasięgnąć porady.
Paulina Courbis-Poncet, Jestem certyfikowanym coachem, i pomagam zapanować nad chaosem w solo biznesie oraz odpowiedzieć na pytanie gdzie zacząć, jak zacząć, o czym nie zapomnieć, jak pogodzić to co chcę, z tym co muszę, i jak znaleźć na to wszystko czas. www.paulinacourbis.com // Biznesowy One Wo/Man Show