My wszyscy potrzebujemy Waszej świadomości finansowej – o aktywności kobiet męskim okiem

Aktywność i świadomość finansowa kobiet

Aktywność i świadomość finansowa kobiet odgrywa i będzie odgrywała coraz bardziej znaczącą rolę.

Niby jesteście, Drogie Panie, z nami i wszędzie wokół nas, ale jednak tak, jakby Was w tym wszystkim brakowało. Bo chociaż uczestniczycie w tej naszej ekonomicznej codzienności – jak same przecież najlepiej wiecie – prawie na dwa etaty, to w skali makro, na poziomie globalnego postrzegania gospodarczej rzeczywistości, deficyt Waszego kobiecego wyczucia i Waszego intuicyjnego dążenia do harmonii jest dzisiaj przez nas wszystkich jakże boleśnie odczuwany.

Mam więc szczerą nadzieję, że sięgając po ten nowy magazyn i czytając w nim także te moje pionierskie refleksje na temat edukacji finansowej dla przedsiębiorczości, której na imię Kobieta, wchodzicie, Panie, tym samym na globalną ścieżkę zdecydowanie bardziej wyrazistego zaistnienia w naszej wspólnotowej ekonomicznej przyszłości niż kiedykolwiek przedtem. Przy czym nie chodzi mi w tym ani przez chwilę o jakiekolwiek statystyczne podchody czy feministyczne utarczki i bardzo liczę na to samo z Waszej strony.

Zobacz też: Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet. Odniosłaś sukces, bądź wzorem dla innych

Aktywność i świadomość finansowa kobiet – czyli potrzeba normalności

Kobieta przy biurku
Kobieta przy biurku

Stawiam jedynie tezę, że jeżeli chcemy – my wszyscy, jako globalna ludzka społeczność – żyć bardziej sensownie w bardziej normalnym świecie, w którym pieniądz wnosi różne prawdziwe wartości, w którym finanse też służą, a nie tylko decydują, i który – co najważniejsze – przetrwa, to nasze marsjańskie Yang musi się nauczyć wzajemnie przenikać z Waszym równoważącym Yin, a Wy musicie nam w tym jeszcze aktywniej pomóc.

Wiadomo przecież, że Wasza wrażliwość na ryzyko i Wasza umiejętność jego trafnej oceny przebijają naszą męską genetykę. Życie udowodniło również, że regularniej spłacacie zaciągane przez siebie mikrodługi i nieco inaczej traktujecie swoich pracowników. A na dodatek okazuje się także, że ceny spółek publicznych, z Waszym znaczącym udziałem w zespołach zarządzających, rosną z czasem z większym pożytkiem dla ich cierpliwych akcjonariuszy. Jesteście więc jednak rzeczywiście jakby nieco… inne.

Kobiecy potencjał w globalnym świecie

Kobieta z kalkulatorem
Kobieta z kalkulatorem

W skali globalizującego się świata stanowicie wciąż jeden z największych niewykorzystanych ekonomicznie potencjałów. A przy tym nikt inny nie zadba z taką troską o nasze rodzinne budżety i nikt tak dobrze nie wprowadzi naszych dzieci na drogę zdrowych finansów osobistych. Potrzebujemy też Waszej kobiecej przedsiębiorczości, bez której niemożliwe będzie wypracowanie dla nas – tu, nad Wisłą – żadnej trwałej narodowej przewagi konkurencyjnej.

Wiem, że obarczam Was w ten sposób kolejnymi niezwykle ważnymi obowiązkami, że zrzucam na Was część naszej niespełnionej odpowiedzialności i że oczekuję od Was jeszcze więcej poświęcenia czasu, którego i tak już przecież prawie nie macie. Ale postrzegacie i wyczuwacie równie dobrze jak ja, ten w spodniach, albo nawet jeszcze trafniej, że świat podlega obecnie niezwykle ważnym ewolucyjnym przemianom i że to być może właśnie Wy powinnyście nadać tym przemianom swój odmienny, kobiecy wymiar.

Aktywność i świadomość finansowa kobiet w dobie kryzysu

Kobiety przy komputerze
Kobiety przy komputerze

Ostatni kryzys zmazał z naszej globalnej twarzy cały ten finansowy makijaż pozorów, za którym próbowaliśmy ukryć narastające ekonomiczne wyzwania. Okazało się także, że życie w gospodarczym realu potrafi, jak cała nasza odlukrowana podręcznikowa historia, zaskoczyć bardziej niż jakikolwiek serialowy scenariusz. Że przeżywaną przez nas teraźniejszość, a od niej przecież już tylko krok do jakże ważnej dla nas wszystkich przyszłości, czyta się z większą fascynacją niż jakikolwiek kobiecy magazyn.

Dlatego pragnę skorzystać z tej okazji, aby namówić Was wszystkie do wielkiej życiowej przygody, jaką może być rozwój Waszej własnej ciekawości ekonomicznej i finansowej. Ograniczcie więc proszę Wasze uzależnienie od pustki kolorowych magazynów, odwołajcie kolejną serię emocjonalnych botoksów oraz przestańcie tak intensywnie przeżywać to cudze i często płytkie życie tabloidowych narcyzów.

Bo przed Wami rola znacznie ważniejsza i jakże przy tym fascynująca. Jak przeprowadzić naszą globalną ekonomię przez czas kryzysu, jak zmienić cały międzynarodowy system ekonomiczny, jak zadbać o nasz jedyny ziemski świat, jak wykorzystać naszą narodową przedsiębiorczość i jak przygotować nasze dzieci do finansowego życia bez konieczności straszenia ich nadchodzącą przyszłością.

Aktywność i świadomość finansowa kobiet a rola edukacji

Wiem, że żeby zmieniać i edukować, trzeba mieć najpierw samemu coś na ten temat do powiedzenia. Trzeba po prostu wiedzieć i rozumieć. Trzeba to czuć. Dlatego obiecujemy, że już nigdy nie będziecie pozostawione same sobie. Że nie tylko spróbujemy rozbudzić Waszą ciekawość do świata wielkich finansów, ale też zadbać o Waszą codzienną finansową świadomość.

Liczymy przy tym bardzo na Waszą naturalną przedsiębiorczość, i to nie tylko w Waszym zawodowym życiu, ale także na każdym prywatnie stawianym kroku, bez względu na wysokość rozdeptywanych obcasów. Zapraszamy na salony, gdzie jednocześnie mówi się językami prawdy, optymizmu, innowacji i ludzkich emocji. W szpilkach, ale w ostrogach przedsiębiorczości.

I chociaż daleko mi do rzekomo konstruktywnego lewicowania, to jednak mam nadzieję na utemperowanie z Waszą pomocą wszelkich narodowych objawów ekonomicznego fanatyzmu, bo zdrowy rozsądek i wielki demokratyczny sens mają to do siebie, że leżą znacznie bliżej środka na skali racjonalnie praktykujących emocji.

Życzę sobie i Wam wszystkim, aby nasze osobiste ekonomie rozwijały się tak pięknie i wspaniale jak róże, które nigdy nie przekwitają.

Tak, stawiam na kapitalizm, i to nie tylko z ludzką twarzą, ale wręcz z kobiecą duszą.

Autor:

Włodek Bogucki, przedsiębiorcza inwestycyjny. Współtwórca grupy finansowej memes.pl i klubu odmiennego stylu życia Memes Life. Na stałe mieszka w Genewie.

Powiązane

koncert flamenco w Warszawie
Carmela Riqueni i Samara Montañez z koncertem flamenco w Warszawie
money-2696219
Edukacja finansowa? Tego powinno się uczyć dzieci już w szkole podstawowej!
biznesaria
Nie ma przepisów ograniczających sposób prowadzenia firmy ani dystrybucji jej zysków

Mariola

Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet

“Jestem kobietą przedsiębiorczą, pomysłodawczynią i fundatorką tej platformy informacyjno-networkingowej.

Przedsiębiorczość to stan ducha, a nie zawartość portfela. Działanie, poszukiwanie, kreatywne myślenie, współpraca – to właśnie jest przedsiębiorczość!

Kobieta Przedsiębiorcza.com jest wirtualną przestrzenią, która służy wymianie informacji i doświadczeń. Według nas kluczem do sukcesu są: networking – współpraca i mentoring – najstarsza metoda uczenia ludzi przez ludzi.”

Popularne

koncert flamenco w Warszawie
Carmela Riqueni i Samara Montañez z koncertem flamenco w Warszawie
money-2696219
Edukacja finansowa? Tego powinno się uczyć dzieci już w szkole podstawowej!
biznesaria
Nie ma przepisów ograniczających sposób prowadzenia firmy ani dystrybucji jej zysków
gabinetyKlub -K 1
Gabinety na wynajem. Klub-K rusza z nową inicjatywą!
Scroll to Top