Felietony

Masowe kontrole i kary, czyli co może grozić przedsiębiorcom po epidemii?

Masowe kontrole, prowokacje i kary, czyli co może grozić przedsiębiorcom po epidemii Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów zlecił dyrektorom podległych jednostek przedstawienie propozycji do wdrożenia nowej formy przeprowadzania kontroli skarbowych w formie zakupu kontrolowanego. Tzw. nabycie sprawdzające miałoby wziąć na celownik ponad 66 tys. przedsiębiorców z branży gastronomicznej. To nie jedyne skutki uboczne koronawirusowego […]

Masowe kontrole i kary, czyli co może grozić przedsiębiorcom po epidemii? Read More »

Zmiana proporcji praw do udziału w zysku w ciągu roku a rozliczenie roczne

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Zasadę tę stosuje się również do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Zmiana proporcji praw do udziału w zysku w ciągu roku a rozliczenie roczne Read More »

Polski senior na rynku nieruchomości. Jak kupuje pokolenie 60+?

Seniorzy stają się coraz liczniejszą grupą. W wieku poprodukcyjnym jest już co piąty Polak, a według prognoz odsetek ten wciąż będzie się powiększać. Jacy są współcześni seniorzy? Gdzie chcą mieszkać i jak urządzać swoje mieszkanie? Jeszcze parę lat temu mogło się zdawać, że seniorzy poszukują przede wszystkim spokoju. Marzą o zamieszkaniu z dala od zgiełku

Polski senior na rynku nieruchomości. Jak kupuje pokolenie 60+? Read More »

Co oznacza, że poziom cyfryzacji zakładów produkcyjnych z roku na rok wzrasta?

Cyfryzacja europejskiego przemysłu Przemysł to jeden z filarów europejskiej gospodarki. Według danych Komisji Europejskiej zrzesza on ok. 2 mln przedsiębiorstw, zatrudniających łącznie ponad 33 mln osób. Internet rzeczy, przetwarzanie danych w chmurze, zaawansowana analiza ogromnych zbiorów danych, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe czy drukowanie 3D to główne trendy, na których ma bazować w najbliższych latach.

Co oznacza, że poziom cyfryzacji zakładów produkcyjnych z roku na rok wzrasta? Read More »

Kiedy bank nie może swobodnie wypowiedzieć umowy kredytu lub pożyczki?

Bez względu na to, czy w danej sprawie zastosowanie znajdują przepisy prawa karnego, karnego skarbowego, cywilnego, prawa podatkowego, czy innych gałęzi prawa, skuteczne podejmowanie prawnie doniosłych czynności niemal zawsze wymaga ziszczenia się określonych tymi przepisami przesłanek, czy wcześniejszego dochowania niezbędnych wymogów lub procedur.

Kiedy bank nie może swobodnie wypowiedzieć umowy kredytu lub pożyczki? Read More »

Scroll to Top