Przedsiębiorczość Kobiet – to hasło które ostatnimi laty zagościło w życiu Polski i świata.
Czym się różni przedsiębiorczość kobiet od przedsiębiorczości mężczyzn?
Zadałam sobie to pytanie kilka lat temu kiedy w moim życiu pojawiła się organizacja NGO która takie słowa wplecione miała w nazwę i działała nie tylko w Polsce, ale i na forum międzynarodowym.
Poświęciłam temu zagadnieniu kilka ostatnich lat mojego życia. Studiowałam ten fenomen z pozycji kobiety, matki, żony i przedsiębiorcy. Obserwowałam aktywności z tym związane w Polsce i za granicą z pozycji marketingowca z wieloletnim doświadczeniem.
Przedsiębiorczość to stan ducha, a nie zawartość portfela
Efektem było stworzenie mojej definicji tego zjawiska, bo jest to zjawisko, a wręcz rodzący cię ruch społeczny.
Przedsiębiorczość to stan ducha, a nie zawartość portfela. Działanie, poszukiwanie, kreatywne myślenie, współpraca – to właśnie jest przedsiębiorczość!
Podjęłam decyzję, że należy się włączyć i go współtworzyć. Służyć mu moją wiedzą i doświadczeniem. Prowokować do rozmów i debat o jego wadach i zaletach. O jego roli w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, świadomego zagrożeń jakie niesie nam dzisiejszy świat i zmiany pokoleniowe.
Moim zdaniem „przedsiębiorczość kobiet” różni się znacznie od „przedsiębiorczości mężczyzn”, ale też współpraca tych dwóch „przedsiębiorczości” może dać fantastyczne efekty ekonomiczne. Bierze się to z różnic przynależnych kulturowo każdej z płci.
Pozytywne wzorce
Przykłady można mnożyć. Ostatni który przyszło mi obserwować to małżeństwo z Singapuru które stworzyło potężną firmę Success Resources zajmującą się m.in. propagowaniem na świecie wiedzy z zakresu szeroko pojętej przedsiębiorczości. Gdzie Pani mówi „mężczyzna nie powinien być niezbędny kobiecie…”, a Pan „za sukcesem każdego mężczyzny stoi zawsze kobieta…”.
Z inicjatywy tej firmy gościliśmy w Polsce eksperta inwestycyjnego Roberta Kiyosakiego wraz z grupą doradców. Uczyli polskich inwestorów jak być „przedsiębiorczymi”.
Zapraszając do współpracy praktyków i teoretyków przedsiębiorczości został stworzony portal www.kobietaprzedsiebiorcza.com gdzie dzielimy się informacjami, prezentujemy przedsiębiorcze
postawy, inspirujemy i doradzamy jak uruchomić w sobie gen przedsiębiorczości i wziąć odpowiedzialność za swoje życie i swoje finanse osobiste.
Przedsiębiorcy powinni uczestniczyć w życiu gospodarczym naszego kraju tak aby ich potrzeby nie były marginalizowane, bo to oni są kreatorami miejsc pracy i to oni zasilają budżet Państwa. Aby sprostać tym zadaniom powinni być głosem słyszalnym. Kobiety odgrywają tu szczególna rolę. Są matkami, żonami, kapłankami domowego ogniska, domowymi logistykami, księgowymi… Statystyki podają, że to kobieta zarządza domowym budżetem.
Niestety aby łączyć te wszystkie funkcje potrzebne są stosowne narzędzia. Jedno z nich to transparentne prawo gospodarcze. Ale też jasne zasady funkcjonowania w rodzinie która nie jest niczym innym niż spółką cywilną z jej zaletami i wadami.
Prawo, edukacja, podobnie jak komputer powinny być uaktualniane do potrzeb współczesnego świata, a nie tkwić w skostniałym świecie zakazów, nakazów i archaicznych zasad kulturowych. Kulturowo wmówiono kobietom, że są ponad miarę emocjonalne. Hm… to ludzie są emocjonalni, niezależnie od płci. Ludzie natomiast w swej naturze różnią się sposobem komunikacji i normami etyczno-moralnymi. I to prawdopodobnie jest kluczem do rozmów o przedsiębiorczości nie tylko Kobiet.