Kobiety przedsiębiorcze, kobiety sukcesu, biznes woman. W obecnych czasach, nie zastanawiamy się już nad tym, czy można te role łączyć. Odpowiedź jest oczywista. Kwestią inną, są decyzje jakie każda z nas, kobiet w tej materii podejmuje. Biznesy młodych mam mają różny charakter, różną dynamikę i specyfikę. Od małych rękodzielniczych butików czy sprzedaży okazjonalnej, kawiarni, klubów maluszka, zajęć tanecznych, po nowe technologie i ekologię. Ile kobiet, tyle odcieni, i tyle pomysłów na własny B.
Biznes – mamy!
Godzenie pracy zawodowej z domem, rodziną i obowiązakmi, nigdy nie było i nie jest łatwe. Z pomoca przychodzą nasi partnerzy, mężowie, rodzina, nienie, żłobki, przedszkola. Kobiety decydując się na dzieci, czasem wiedzą, a czasem nie wiedzą, czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego wrócą na etat/ nie wracą / zostają w domu / założą biznes. Percepcja, bywa, że zmienia się w tzw. trakcie. Zdaża się, że postanawiają diametralnie zmienić swoje życie, przewartościować priorytety. Chcą spróbować swoich sił i podążyć za głosem serca. Czasem nowa karta, jest to jedyna szansa na “nowe życie” dla niektórych. Czy te decyzje są proste, łatwe i przyjemne? Absolutnie nie. Wiążą się z dużą odpowiedzialnością, również tę finansową.
Skąd pomysł na biznes?
Chęć niezależności, spełniania marzeń, rozwoju osobistego, posiadania możliwości decydowania o tym ile czasu będzie poświęcane na pracę, a ile dla domu czy realizacji swoich pasji czy marzeń. Ich biznesy powstają w różnych branżach, zakresach i w różnych formułach. Bywają wypadkową dotychczasowych pasji, doświadczenia i obycia z rynkiem na jaki wchodzą, rozwiązaniach franczyzowych, czy osobistych uzdolnieniach. Jednym z elementów decydujących przy wyborze branży bywa niekiedy stosunkowy niski próg inwestycji, obejmujący zakup podstawowych narzędzi, sprzętu, kursów, programów komputerowych, hostingu etc.
Małe biznesy to na przykład:
- Manufaktury odzieżowe dla mam i dzieci.
- Hand – made i rękodzielnictwo,
- Eko- produkty, zdrowa żywność,
- Pieczenie tortów, produkcja zaproszęń, animacja imprez,
- Usługi rozwojowe – warsztaty, kursy, grupy wparcia, mentoringi,
- Usługi online – grafika, wirtualna asysta, obsługa www/SEO,
- Fotografia, malastwo, usługi video
- Kawiarnie, żłobki, przeszkola, kluby maluszka, szkoły językowe,
- i dziesiątki innych.
Mama i własny biznes
By pogodzić rolę matki, żony, przyjaciłki, córki, i biznes woman, potrzeba zniesławionego ostatnimi czasy multitaskingu. Zdolności organizatorskich i ogromu sił i samozaparcia. Biznes poza spełnaniem marzeń, przynosi bowiem i czarkę goryczy. Wymaga od nas poświęceń i kompromisów – np. pracy do późna czy rezygnacji z pewnym zobowiazań.
Z czym przychodzi się zmierzyć?
- Work – life balance – Bardzo popularna, ale często niełatwa do osiągniecia, zwłaszcza dla młodych rodziców i młodych biznesów.
- 24h to za mało – bywa, że nie łatwo jest pogodzić nasz czas pracy i obowiązków i przyjemności i zamknąć wszystko w jednej dobie.
- Brak wsparcia – bywa, że wbrew zapewnieniu ze strony partnera czy rodziny, kobiety zostają same ze wszystkim na głowie – pracując z domu, ogarniają całą rzeczywistość.
- Presja – Czy to same sobie, czy to przejmując od innych, narzucamy na siebie presję wobec spełniania oczekiwań. (Brzmi to równie strasznie, jak i jest w rzeczywistości).
- Brak stabilizacji finansowej – zwłaszcza na początku, bywa to bardzo delikatna kwestia, zwłaszcza, jeżeli od tego biznesu zależy stabilizacja całej rodziny.
Gdzie szukać wsparcia?
- Finansowego – dobrze przeglądać dotacje z Urzędów Pracy, Gminy, programów unijnych.
- Wiedzy – szkolenia, studia, webinary, spotkania online, offline, platformy educkacyjne, etc.
- Inspiracji – np. książki, wywiady, autobiografie, webinary, podcasty, spotkania autorskie, etc,
- Kontaktów – networkingi, spotakania lokalnych grup biznesowych, rozwojowych, grupy FB,
- Rozwoju – mastermindy, treningi, programy rozwojowe, terapia, etc.
- Motywacyji – coaching, mentoring, praca nad celem, przekonaniami i czy zmianą nawyków.
Przedsiębiorczość
Przedsiębiorczość to działanie, poszukiwanie, kreatywne myślenie, współpraca. Współczesna kobiety, w tym także młode biznes mamy szukają właśnie tych opcji do wspólnego dzienia się swoimi zarówno ofertami, bolaczkami, ale i sukcesami. Z pomocą przychodzą tu fora, grupy rozwojowe, biznesowe, networkingi – online czy offline. Czasami i w formatach międzynarodowych.
Paulina Courbis-Poncet, Jestem certyfikowanym coachem, i pomagam zapanować nad chaosem w solo biznesie oraz odpowiedzieć na pytanie gdzie zacząć, jak zacząć, o czym nie zapomnieć, jak pogodzić to co chcę, z tym co muszę, i jak znaleźć na to wszystko czas. www.paulinacourbis.com // Biznesowy One Wo/Man Show