Dziedzictwo kulturowe Zakopanego

Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe im. Adolfa Hyły od 2018 r. prowadzi działania  popularyzujące małopolskie szlaki turystyczne i troskę o ochronę przyrody oraz podniesienie świadomości turystów i zwiększenie bezpieczeństwa na górskich szlakach, czyli m.in. projekty „Bezpieczni i Rozważni w Tatrach”, „Orla Perć – tradycja i współczesność” oraz „Dziedzictwo Kulturowe na Szlaku”. Ponownie zrealizują również akcję „Bezpieczni i rozważni w Tatrach”, tym razem w odsłonie: „Dziedzictwo kulturowe Zakopanego”.

Dziedzictwo kulturowe Zakopanego

W tym roku w odsłonie „Dziedzictwo kulturowe Zakopanego – Bezpieczni i rozważni w Tatrach; chcielibyśmy zwrócić uwagę turystów, że w sytuacji, gdy górskie wycieczki z uwagi na niekorzystną pogodę lub kondycję mogą być niebezpieczne, warto w takich przypadkach spędzić dzień na poznawaniu zabytków i walorów kulturowych Tatr i Podhala.

Jan Cięciak, Prezes Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego im. Adolfa Hyły: Tatry to najwyższe i dla mnie – najpiękniejsze góry w Polsce, jedyne w naszym kraju o charakterze alpejskim. Swoim majestatem przyciągają turystów, narciarzy, wspinaczy przez cały rok.
Ale nie zawsze są dla nas dostępne: kwestia warunków atmosferycznych, naszej kondycji, a zimą szczególnie zagrożenia lawinowego.
Tatry inspirowały i inspirują mieszkańców Podhala, artystów, architektów. Dzięki nim powstała między innymi kultura góralska, styl
zakopiański, sztuka zakopiańska. Więc będąc bezpiecznym i rozważnym w Tatrach, w zły dzień odpuśćmy nasze plany wycieczkowe. Góry są, góry były i góry będą – i poznawajmy Zakopane, Podhale i dziedzictwo kulturowe Zakopanego. I pamiętajmy, kiedy jest halny, czy mamy gorszy dzień kondycyjnie albo jesteśmy zmęczeni, nie idźmy w góry – poznawajmy uroki kultury zakopiańskiej.

Zapraszam Państwa do wspólnego poznawania najstarszej nekropolii Zakopanego, przykładów architektury sakralnej, nowoczesnego Tatrzańskiego Archiwum oraz wyjątkowych i różnorodnych obiektów Muzeum Tatrzańskiego.

Odcinek 1:
https://youtu.be/7AA9ke090zU
https://fb.watch/xq-UJVwOUa/
Odcinek 2:
https://youtu.be/1TiekcBvSKg
https://fb.watch/xq-Wb5dFOJ/

W ramach projektu prezentujemy następujące obiekty:
– Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku;
– Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa;
– Sanktuarium Najświętszej Rodziny;
– Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia;
– Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego;
– Willę Koliba;
– Pensjonat Palace;
– Galerię Sztuki w wilii Oksza.

Wszystkie dotychczasowe projekty Stowarzyszenia można zobaczyć w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej:
https://hyla.org.pl/
https://www.facebook.com/StowarzyszenieHyly
https://www.instagram.com/stowarzyszenie_im._a._hyly/
https://www.youtube.com/@stowarzysznieimadolfahyy4633

 

Scroll to Top