Senegal, a tym bardziej Afryka nigdy nie była w moich życiowych planach. Gdy odeszłam z dobrze płatnej pracy w korporacji 5 lat temu, wyruszyłam z biletem w jedną stronę do ukochanej Azji. Swoją nową wizję biznesu planowałam rozpocząć na wyspie Bali w Indonezji.
Tymczasem życie płata nam różne figle i w ten sposób od 4 lat mieszkam w Senegalu – bardzo gościnnym, barwnym i bezpiecznym kraju. Zauważam niezwykłe synchroniczności życia, nieoczekiwane zbiegi wielu okoliczności, które prywatnie i zawodowo kierują nas w najwłaściwszą na dany moment stronę świata. I ten nowy fragment ziemi, bliski jak sąsiednia ulica tuż za rogiem czy odległy jak Galapagos, zasila nas i obdarowuje wieloma darami i inspiracją.
Wyjątkowość Senegalu
Senegal, położony tuż przy Oceanie Atlantyckim w Afryce Zachodniej, stał się moim przedsiębiorstwem. W nim rozwijałam własną kreatywność eksperymentując z różnymi formami działaniami, doświadczałam trudów bycia freelancerem i pięknych momentów wsparcia. Prowadziłam jogę, mentoringowe spotkania kobiet z cyklami księżyca, mini-warsztaty urzeczywistniania marzeń, aż w końcu stworzyłam niezwykły program urlopu dla Polek, który nazwałam ‘Baobabki’, ubierając majestatyczne Baobaby w kolorowe spódnice.
Baobaby to drzewa pomniki, symbol narodowy Senegalu. Podobno Bóg zezłościł się kiedyś za jego swobodny styl życia, wyrwał go z ziemi i zasadził do góry nogami. I faktycznie, ich korona wygląda jak korzenie, to drzewa rosnące do góry nogami. Mimo, że każdy z nich jest zewnętrznie inny: gruby, wąski lub pusty w środku, to wszystkie mają wspólną cechę. Baobab to drzewo życia. Zapewnia schronienie, odzież, żywność i wodę dla mieszkańców, zwierząt i ludzi wszędzie tam gdzie rośnie. To indywidualista stworzony do współpracy z innymi! Jest potężny i silny. Podobnie jak Baobabki – pełne mocy Babki. To pobyty kulturowo-żywiołowe dla maks. 12 Polek inspirowane kulturą, klimatem, energetyką, żywiołowością, kolorami, muzyką, żywiołami i ludźmi Senegalu. O moim programie przeczytasz poniżej a na stronie znajdziesz szczegółowy Program, Film i Recenzje pobytu. Trwają zapisy na Majówkę (1-12 maja) https://www.joannawieczorek.com/pobyty-w-senegalu/urlop-polek-senegal/
Baobabki, jakże ważne, dumne i majestatyczne!
Baobabki… widuję je codziennie na ulicach ponad 2 milionowego kosmopolitycznego Dakaru i spotykam wszędzie w swoich podróżach po Senegalu. Piękna wyprostowana sylwetka, pierś wypięta dumnie do przodu, wolny majestatyczny krok, gracja i poczucie własnej wartości i godności. To bardzo mocno widać w tym narodzie już na pierwszy rzut oka. Podobnie jak poczucie humoru, którym można tu załatwić niejedną sprawę. Wszyscy realizują swoje codzienne działania na mniejszą lub większą skalę wg stopnia edukacji, zamożności i dostępnych możliwości. Do kreatywności i w konsekwencji przedsiębiorczości zmusza często kobiety sytuacja… bez względu na miejsce na ziemi, wyznanie czy kolor skóry.
Biedniejsze Senegalki przygotowują w domu posiłek i sprzedają go na ulicznych kramach każdego ranka i wieczora. Wystawione drewniane stoły, ławeczka, obrus z ceraty i miski z pastą z tuńczyka i fasolki. Francuska bagietka, bo Senegal to była francuska kolonia. Do tego specjalna kawa Touba z dodatkiem czarnego pieprzu i przypraw. Na ławeczkach siadają panowie, zamawiają pieczywo, w które wkłada się dodatki: jajecznicę i frytki. Zjedzą, zapłacą i idą do swoich prostych zawodów mechanika, stolarza, tapicera, krawca czy szewca. Mama Afryka niezmiennie karmi i żywi wszystkich potrzebujących.
Klimat tego miejsca, rytmiczne bębny, ostre kolory, gorące słońce, szum fal oceanu atlantyckiego, uśmiech, trąbienia taksówek, ryczące stada kóz i baranów ….. to wszystko dodaje energetycznego kopa i zapominasz o paru filiżankach kawy. Przedsiębiorczość jest wszędzie. Wychodzi na ulicę, mieszka w domach i chowa się w biurach.
Kobiety w małej miejscowości Nianing na południe od Dakaru, zakładają stowarzyszenia, by wspólnymi siłami pracować na dobro rodziny i wioski oraz wspierać edukację. Oddolne inicjatywy i zrzeszanie się kobiet jest tu niezwykle popularną formą współistnienia. Z tymi Senegalkami spotykamy się także podczas pobytu Baobabki. Wprowadzają nas w swój świat codziennych radości i wyzwań podczas tematycznych warsztatów, odwiedzin w żłobku, szkole czy wizycie w tradycyjnej wiosce rozrzuconej gdzieś w sawannie między palmami i
baobabami. To międzykulturowe spotkania kobiet dają niezwykłą możliwość wymiany doświadczeń, radości i śmiechu, który odpręża i wypełnia brzuch.
Yalla- yalla bey sa tool ‘Pomóż sobie, to niebo ci dopomoże’ przysłowie Senegalskie
Kobiety mieszkające w ponad 2 milionowym Dakarze rozwijają swoje prężne biznesy. Dakar jest jednym z największych portów rozładunkowych Afryki Zachodniej. Tu prowadzi się duże międzynarodowe interesy i obraca ogromnymi pieniędzmi. Wieloma firmami zarządzają także kobiety. Biznesy dzieją się tu poza religijnymi stereotypami. Islam jest dominująca religią (96% społeczeństwa), ale w wersji afrykańskiej bardzo liberalnej. Religia nie jest przeszkodą by ogromną firmę importująca ryż prowadziła kobieta. W końcu żona Mahometa tez była przedsiębiorczynią. Religia nie przeszkadza by kobiety pełniły w Senegalu ważne funkcje społeczne, polityczne i gospodarcze. Czy wiesz, że pierwszym kobiecym Sekretarzem Generalnym FIFA jest Senegalka Fatma Samoura. W 2018 r. Forbes umieściła jej numer 1 na liście najbardziej wpływowych kobiet w międzynarodowym sporcie [1] , a BBC [2] dodał ją do swojej listy 100 kobiet.
Ndank- ndank mooy japp golo ci naay „Powoli powoli, z cierpliwością złapiesz małpę w krzakach” to zapewne senegalski odpowiednik polskiego powiedzenia ‘Cierpliwością i pracą ludzie się bogacą’
Tutejsze biznesy tez są jak Baobaby. Drzewa te długo i wolno rosną wymagając cierpliwości. Ale gdy już urosną… to stoją stabilnie, imponują potęgą i wyglądają dorodnie dając owoce. A przy okazji, proszek z owoców baobaba uważane jest za super foods. W Dakarze istnieje także prywatna międzynarodowa i charytatywna organizacja kobiet z ok. 70 krajów, zrzeszająca ok 300 członkiń. To Dakar Womens` Group DWG, do której również należę. Poprzez działania sponsoringowe, charytatywne i artystyczne (moda, sztuka)
wspierane są biznesowe pomysły Senegalek z Dakaru i okolic.
Women empowerment movement – już tu jest od dawna i ma wzrostowy trend, bo Afryka jest kobietą… a jeśli jesteś gotowa poczuć wyjątkowość tego kraju na własnej skórze, wpadnij do mnie do Senegalu – bardzo serdecznego i kolorowego kraju.
Joanna Patrycja Wieczorek
Autorka, mentor i organizatorka Baobabek w Senegalu – wyjątkowych pobytów kulturowo-żywiołowych dla Polek ze świata. Wszystkie Barwy Słońca – historia prawdziwa własnoręcznie uszyta‚ wyd. Edipresse (2016) . O niej przeczytasz także w książce ‚ Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata’ Magdy Żelazowskiej (wyd. National Geographic, 2018). www.joannawieczorek.com polka.w.senegalu@gmail.com WhatsApp +48 601 813 392
[1] Settimi, Christina. „No. 1: Fatma Samba Diouf Samoura – pg.2” . Forbes
[2] „BBC 100 Women 2018: Who is on the list?” . BBC News. 2018-11-19