Jakie są Twoje największe wyzwania w prowadzeniu biznesu? Czy znasz swoje mocne i słabe strony? Jesteś w stanie świadomie i konkretnie przedstawiać swoje długoterminowe cele biznesowe? Jakie są Twoje największe obawy związane z rozwojem biznesu? Znasz odpowiedź na wszystkie te pytania?
W biznesie ważny jest dynamizm i ciągłe poszukiwanie możliwości, ale o wiele ważniejszym jest umiejętność zatrzymania się, a co więcej, spojrzenia na całość projektu z szerszej perspektywy. Tu z pomocą przychodzi stop klatka. Stop klatka rozumiana jako przeprowadzenie możliwie szerokiego audytu. Dopiero na jego podstawie możliwe jest na przykład myślenie o wprowadzeniu nowej, bądź zmodyfikowanie obecnej strategii.
A może by tak audyt?
Audyt, czy to w solo czy nie solo biznesie może mieć wiele wymiarów. Na potrzeby tego artykuły skupię się natomiast na adycie marketingowym. Taki audyt skupia się na kwestiach strategii, komunikacji i rozwoju produktu bądź marki. Jest pomocny by zidentyfikować problem – to dlaczego coś nie idzie. Poza tym, może być też przeprowadzany w uproszczonej formie, gdy jesteśmy dopiero na początku drogi.
A kiedy przychodzi czas na audyt?
Audyt to jedna z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy zrobić myśląc o starcie/ rozwoju, co więcej np. o zmianie strategii. Stop klata pozwala nam na poznanie aktualnej sytuacji. Pozwala również na dodanie do tego aktualnego status quo elementów, które są możliwe do wykorzystania.
Co uwzględnić?
- Swoje DLACZEGO/WHY – dlaczego zdecydowałeś się na taki a nie inny biznes. Co się nakręca do działania, i jaką wartość w tym niesiesz. W jakiej formie o tym mówisz i komunikujesz.
- Analiza SWOT – określa czynniki wewnętrzne i zewnętrzne w naszym biznesie (silne i słabe strony, możliwości, zagrożenia).
- Produkt / usługa – określenie – zdefiniowanie jaki jest i po co / wartość jaką niesie dla klienta, na jaki problem jest odpowiedzią.
- Oferta – co mam / rozszerzenie oferty / pakiety / promocje etc.
- Marketing – reklama, komunikacja, środki płatne, niepłatne, materiały drukowane, formy graficzne, digital, social media/ www/ etc. – strategia jest, czy jej nie ma,
- Sprzedaż – kanały sprzedaży / gdzie spotykam klientów / logistyka / przychód a zysk/ ceny – strategia
cenowa jest czy jej nie ma, - Klienci – informacja zwrotna, referencje, opinie.
- Automatyzacja – aplikacje / narzędzia online / delegowanie.
- Finansowanie – granty / środki pomocowe / kredyty / dopłaty / franczyza etc.
- Rozwój – zarówno biznesu, jak i osobisty – strategia rozwoju, współprace, networkingi, szkolenia, dokształcanie, mentoring, coaching – określenie celu, planowanie, zarządzanie czasem, motywacją, praca z przekonaniami.
Od czego zacząć?
Zacznij od zatrzymania. Po to, by zacząć układać się ze swoim biznesem, co więcej, ruszyć z miejsca, bądź myśleć o rozwoju, zatrzymaj się popatrzysz na siebie i swój plan/biznes z lotu ptaka. Najprościej mówiąc, niech z pomocą przyjdzie ci mini audyt. Zatem zacznij od tego co masz, jakie to jest, co możesz mieć, jakie są zagrożenia, koszty, jakie zyski, możliwości, również szeroko rozumiane plusy, minusy. W jaki sposób tam dotrzeć, i od czego możesz/ powinieneś zacząć, by to osiągnąć.
Paulina Courbis-Poncet, Jestem certyfikowanym coachem, i pomagam zapanować nad chaosem w solo biznesie oraz odpowiedzieć na pytanie gdzie zacząć, jak zacząć, o czym nie zapomnieć, jak pogodzić to co chcę, z tym co muszę, i jak znaleźć na to wszystko czas. www.paulinacourbis.com // Biznesowy One Wo/Man Show