Maroko – kraj drobnej przedsiębiorczości

przedsiębiorczość kobiet w Maroku

Kraj drobnej przedsiębiorczości pachnący przyprawami, tak bym go określiła. Kolejny raz odwiedziłam Maroko,  wrota do Afryki którą bardzo lubię za jej naturalność, cenię za ich ludzi, a zwłaszcza, za Kobiety które są takie dzielne, współpracując z mężczyznami w dbaniu o rodzinę i zachowaniu dobrych relacji międzyludzkich.

Czy Maroko to kraj bogaty?

W mojej ocenie, nie.  Zwykle „bogactwo” danego kraju odnoszę poprzez pryzmat ulicy, a nie wyszukanych luksusów dla wybranych. W każdym miejscu na świecie znajdziemy skrajne bogactwo i ubóstwo zarazem. Mnie interesują przeciętni ludzie, żyjący na własny rachunek – zaradni, przedsiębiorczy. Nie tacy którzy wyciągają rękę po jałmużnę lecz tacy, którzy sami zarabiają  na rachunki. Głównie interesują mnie Kobiety, bo to one tworzą atmosferę domu, gniazda gdzie wychowuje się dzieci. To one dbają o „pełne brzuszki”  domowników, o codzienną edukacje dzieci i przygotowanie ich do dorosłego życia.

Marokańskie kobiety wczoraj i dziś

Sprzedawczyni herbaty, przedsiębiorczyni i matka
Sprzedawczyni herbaty, przedsiębiorczyni i matka

Obserwuję ludzi od dawna. Od najmłodszych lat, bo zawsze byłam „dziewczynką” ciekawską i obserwującą jak ten „świat” działa. Czy Kobieta jest „murzynem świata” jak śpiewał John Lennon? Nie, Kobieta jest Kobietą, niezależnie od miejsca urodzenia i koloru skóry. Jest matką, żoną, przyjaciółką, kochanką… Kiedyś tylko nielicznym Paniom dane było doświadczać wszystkich tych stanów, dzisiaj coraz częściej należy się to wszystkim Kobietom, a zwłaszcza tym samo stanowiącym czyli niezależnym finansowo.

Globalizacja a pragmatyczność

Świat staje się globalny, kultury się przenikają, tradycje zacierają. Coraz bardziej wygoda i pragmatyka życiowa stają się normą. Choć ciągle zadziwiam się, ze wciąż jeszcze na świecie jest tyle ubóstwa choć nie musiałoby tak być. Zadaję sobie pytanie dlaczego? Dlaczego w niektórych obszarach danego kraju i nie tylko o Maroku tu myślę,  kobiety są spychane na margines życia. Niestety towarzyszą im w tym dzieci. Czyżby dlatego, że są słabsi, czy dlatego ze tradycja i pewien porządek światka, który niby się zmienia, a nie do końca się zmienia. Wciąż trawa “walka” o prymat?

Maroko to kraj wielu bogactw naturalnych, ale z punktu widzenia małej przedsiębiorczości przede wszystkim turystyki. To potężna gałąź gospodarki.  Jak zawsze przy turystyce jest miejsce na przedsiębiorczość.

Piękny, klimatyczny hotel nawiązujący swą architekturą do bajkowej tradycji Maroka
Piękny, klimatyczny hotel nawiązujący swą architekturą do bajkowej tradycji Maroka
Sprzedawca soków świeżo wyciskanych
Sprzedawca soków świeżo wyciskanych

Tą bezpośrednio z nią związaną jak suki, sklepiki, kawiarenki, restauracje… ale też tą przedsiębiorczością dla tubylców jak zakłady rzemieślnicze wszelkiej maści, stragany z żywnością i ubraniami…

Sklep obuwniczy "marokańskie babusze"
Sklep obuwniczy “marokańskie babusze”

Marokańskie ulice pełne życia

Jak postrzegam „ulicę”, bo jako turystka głównie tę oglądam. Wszechobecni ludzie. Na ulicach i na plażach. Mężczyźni ubrani po „europejsku”, zaś kobiety różnie. Wiele kobiet w strojach tradycyjnych. Dzieci rozbrykane jak to dzieci. Młodzi ludzie chodzący za rączkę i nie szczędzący sobie czułości.

Marokańczycy masowo korzystają z czasu na świeżym powietrzu
Marokańczycy masowo korzystają z czasu na świeżym powietrzu

Miałam okazję zobaczyć z bliska spółdzielnię gdzie zatrudnione są głównie kobiety. Produkowały kosmetyki z oleju arganowego. Przy wytwórni był zorganizowany sklep.  Ta spółdzielnia to był mały zakład z zachowanie wszelkich standardów współczesnego świata.

Sklep z produktami z arganu należący do kooperatywy
Sklep z produktami z arganu należący do kooperatywy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane mi było uczestniczyć z Kobietami we wspólnym posiłku, spożywany podczas przerwy na lunch. Dziewczyny jak to dziewczyny omawiały sprawy bieżące. Mówiły o pracy, ale także o bieżących problemach w domu. Opowiadały o dzieciaci, gotowaniu, planach na przyszłość. No cóż różnimy się sposobem ubierania, mamy odmienne gusty kulinarne, ale w gruncie rzeczy nasze światy są bardzo podobne. Chcemy mieć nasze małe powody do zadowolenia.

Przerwa na wspólny posiłek
Przerwa na wspólny posiłek

Choć dane mi było zobaczyć „zakłady” uliczne gdzie te standardy długo jeszcze obecne nie będą.

Stragan z rybami pięknie przyozdobiony dekoracjami
Uliczny sklep z rybami pięknie przyozdobiony dekoracjami
Dziewczyny prowadzące uliczne stragany z dziećmi na plecach

Nie jest to idylliczny kraj, gdzie wszystkim żyje się cudownie i dostatnio. Byłam w wioskach, gdzie biegały umorusane dzieci i gdzie młode piękne kobiety, w mojej ocenie nie bardzo wiedziały co ze sobą robić i czasem na plecach niosły zawiniątko… dziecko.

Ale czy tak czy siak w dalszym ciągu uważam, ze to kraj magiczny. Pachnący przyprawami.  Zachwycający intensywnymi kolorami. Kraj do którego zawsze będę z przyjemnością wracała.

 

Powiązane

koncert flamenco w Warszawie
Carmela Riqueni i Samara Montañez z koncertem flamenco w Warszawie
money-2696219
Edukacja finansowa? Tego powinno się uczyć dzieci już w szkole podstawowej!
biznesaria
Nie ma przepisów ograniczających sposób prowadzenia firmy ani dystrybucji jej zysków

Mariola

Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet

“Jestem kobietą przedsiębiorczą, pomysłodawczynią i fundatorką tej platformy informacyjno-networkingowej.

Przedsiębiorczość to stan ducha, a nie zawartość portfela. Działanie, poszukiwanie, kreatywne myślenie, współpraca – to właśnie jest przedsiębiorczość!

Kobieta Przedsiębiorcza.com jest wirtualną przestrzenią, która służy wymianie informacji i doświadczeń. Według nas kluczem do sukcesu są: networking – współpraca i mentoring – najstarsza metoda uczenia ludzi przez ludzi.”

Popularne

koncert flamenco w Warszawie
Carmela Riqueni i Samara Montañez z koncertem flamenco w Warszawie
money-2696219
Edukacja finansowa? Tego powinno się uczyć dzieci już w szkole podstawowej!
biznesaria
Nie ma przepisów ograniczających sposób prowadzenia firmy ani dystrybucji jej zysków
gabinetyKlub -K 1
Gabinety na wynajem. Klub-K rusza z nową inicjatywą!
Scroll to Top